Ανακοινώσεις, 02/05/2024

Διάλεξη του Rush Rehm, Stanford University με τίτλο "Nevertheless They Persisted: Euripides' Hecuba/Helen and Stanford Repertory Theater's upcoming production."

Η Κοσμητεία της Φιλοσοφικής Σχολής σας προσκαλεί στη διάλεξη του Rush Rehm από το Stanford University. Ο Rush θα μιλήσει για την επικείμενη παράσταση της Εκάβης και της Ελένης του Ευριπίδη στο Stanford Rep's summer festival.

Καθηγητής Κλασικών και Θεατρικών σπουδών στο Πανεπιστήμιο Stanford και Καλλιτεχνικός Διευθυντής του Stanford Rep, o Rush Rehm έχει γράψει πολυάριθμα βιβλία και άρθρα για την Αρχαία Ελληνική Τραγωδία. Είναι επίσης ηθοποιός και σκηνοθέτης. Η πρόσφατη παραγωγή του, η Εκάβη του Ευριπίδη, θα παρουσιαστεί στο Ίδρυμα Μιχάλης Κακογιάννης στην Αθήνα τον Σεπτέμβριο του 2018.

Η διάλεξη θα δοθεί στις 29/5/2018 και ώρα 20:30 στο Φοιτητικό Πολιτιστικό Κέντρο ‘Ξενία’, Νικολάου Ψαρρού 46, Ρέθυμνο